График на дейностите по приемане на ученици след VII клас
График на дейностите по приемане на ученици след IV клас
В Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност 24 май на тържествена церемония с годишни награди пластика (СОВА) и грамота за принос към столичното образование за учебната 2024/2025 г. бяха наградени директорът на НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“ – Ивайло Ушагелов и Валентина Маринова – старши учител по физика и астрономия в НПМГ.
Наградата на РУО е за цялостна дейност и изключителни постижения в столичното образование, за образцово изпълнение на професионалните им задължения и за високи постижения.
Министърът на образованието връчи почетните отличия „Неофит Рилски“ за професионални постижения. С грамота „Неофит Рилски” за дългогодишна, цялостна професионална трудова дейност в системата на предучилищното и училищното образование бяха удостоени старши учителят по английски език в НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“ -Теодора Димитрова Димитрова и старши учителят по история и цивилизации – Стоян Петров Терзиев.
ЧЕСТИТО!

с пластика (СОВА) и грамота за принос към столичното образование за учебната 2024/2025 г. бяха наградени директорът на НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“ – Ивайло Ушагелов и Валентина Маринова – старши учител по физика и астрономия в НПМГ. С грамота „Неофит Рилски” за дългогодишна, цялостна професионална трудова дейност в системата на предучилищното и училищното образование бяха удостоени старши учителят по английски език в НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“ -Теодора Димитрова Димитрова и старши учителят по история и цивилизации – Стоян Петров Терзиев

ЧЕСТИТА НИ ПИСМЕНА
В Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – специален поздрав от директора на НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“ Ивайло Ушагелов.
СВЕТОВНИТЕ ШАМПИОНИ по сноуборд Малена и Тервел Замфирови участваха в кампанията на БНТ „Не дишай смърт“.
Пред десетокласниците от НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“ те разкриха как самодисциплината и удовлетворението от добре свършената работа са рецептата за успех.
Вижте тук:
Скъпи родители,
Целият екип на НПМГ искрено Ви благодарим за Вашата подкрепа и съпричастност!
Стотици родители откликнаха на инициативата на директора на НПМГ Ивайло Ушагелов да съдействат с личен транспорт на учениците на гимназията за явяването им на предстоящите държавни зрелостни изпити на 21 и 23 май.
Вашата доброта и ангажираност доказват колко силна е нашата общност.
Заедно показваме, че в трудни времена можем да бъдем единни и подкрепящи.
Благодарим Ви, че сте част от нашата общност и че сте пример за добротворство и подкрепа!
Надяваме се, че заедно ще преминем през този период с още повече сила и надежда за по-добро бъдеще.
Желаем успех на всички зрелостници и на Вас, скъпи родители, за Вашата човечност!
18-годишната от Александра Петкова от НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“ завоюва най-високата награда за България в ISEF, откакто страната ни има участници в този конкурс. Тя спечели първа награда в категория физика и астрономия, както и специалната награда на името на Хауърд Робърт Хорвиц за фундаментална наука.
75-ият Международен панаир на науката и инженерството в Кълъмбъс, Охайо награди гимназисти от цял свят в един от най-големите и престижни световни конкурси за 2025 г.
Александра представя на този конкурс Европейския съюз, след като миналата година завоюва първа награда на EUCYS.
Научната разработка на възпитаничката от НПМГ доразвива над 100-годишна теория за ъглите на вълните, които оставят движещи се плавателни съдове. Теорията е разработена преди повече от век от британския физик Уилям Томсън, известен като лорд Келвин, но с разработената от Александра формула, би могло да се намали разходът на гориво на корабите и да оптимизира дизайна им. В нейната категория участваха 75 проекта от цял свят. Проектът на Александра вече спечели престижния Европейски конкурс за млади учени в Катовице, Полша през декември миналата година.
Тя беше и сред 20-те млади учени, които представиха разработките си на Стокхолмския международен младежки научен семинар по време на Нобеловата седмица този януари.
Александра Петкова завърши НПМГ тази година. Въпреки големите възможности, които са пред нея, тя смята да продължи образованието си в България.


Школският звънец събра дванадесетокласниците на НПМГ за последен път.
Ден изпълнен с емоции, надежди и нови начала. Денят, в който изпращаме нашите младежи към новите предизвикателства и приключения, които ги очакват.
Това е специален момент – символ на техния труд, отдаденост и мечти за бъдещето.
На тържествената церемония директорът на НПМГ Ивайло Ушагелов пожела на младите хора от випуск 2024-2025 да са смели, уверени, вдъхновени и да следват сърцето си във всяко предизвикателство!
„Благодарим ви за усърдната работа, усмивките и споделените моменти през годините!
Вие сте бъдещето на нашето общество и вярваме, че ще постигнете всичко, към което се стремите!
Вървете напред с увереност и ентусиазъм!“
С тези думи и трепетно вълнение заместник директорите на НПМГ Деница Кожухарова, Нели Дянкова, Силвия Лолова и Галина Иванова, и класните ръководители поздравиха зрелостниците.
Честито и на добър час на всички дванадесетокласници от НПМГ!
Тържествената церемония по изпращането на възпитаниците на НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“ може да гледате тук:
https://www.youtube.com/live/xqq8MV4aFhs?si=1ViU8Xh82sYlXRKU

















Националният ученически конкурс „Празник на Химията“ отново се превърна в празник за НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“.
В категория „Изследователски проект“ първо място зае екипа Емил Мирчев от 10.Е клас и неговият учител по Биология и научен ръководител д-р Галя Петрова.
Съюзът на Химиците в България, Факултетът по химия и фармация към СУ „Св. Климент Охридски“, Федерацията на научно-техническите съюзи и РУО-София-град традиционно проведоха поредното издание на Националния ученически конкурс „Празник на химията“ през април.
Този научен форум има конкурсен характер и цели да развива способностите и талантите на учениците в областта на науката. Той включва екипна работа на ученик и учител в процеса на проучване, систематизиране и представяне на знания и умения по предварително поставени от организаторите на събитието теми.
В тазгодишния конкурс бяха включени следните теми по избор: „Юбилей: 200 години от откриването на химичния елемент алуминий“; „Химия на банкнотите и монетите“ и „Химия на храните“. След предварително оценяване на постъпилите есета, постери, презентации и изследователски проекти в заседателната зала на Факултета по химия и фармация на СУ „Св. Климент Охридски“ се проведоха защити на участниците с най-голям брой точки в съответните категории.

