Със сребърни медали се завърнаха ученици от НПМГ от Европейската олимпиада по експериментални науки EOES 2026, която се проведе преди броени дни в Лунд, Швеция.
Състезанието е отборно, като във всеки тим участват по един биолог, химик и физик. И в двата български отбора имаше възпитаници на НПМГ.
В първия отбор участие взеха Александър Стаменов от 10. Д клас и Никола Колев от 9. Г клас, а във втория – Айя Видас от 11. Д клас и Филип Танчев от 10. Г клас.
Те премериха знания и умения с участници от 23 държави, които се вкючиха с 46 отбора.
Състезанието обхващаше практически задачи по физика, химия и биология. Участниците изследваха захарни разтвори, процеси на фотосинтеза и ензимна активност. Те извличаха захар от цвекло, а след това чрез фотометричен анализ определяха нейния вид. Във втория кръг задачите бяха посветени на водата и нейното пречистване. Учениците прилагаха различни аналитични и изследователски техники, сред които спектрофотометрия, микроскопия, гравиметрия, титруване, поляризационни и оптически измервания.
Ръководители на българските отбори бяха доц. д-р Христина Андреева и гл. ас. д-р Калина Пачеджиева от СУ „Св. Климент Охридски“, както и Владимир Цветков от ЧСУ „Роналд Лаудер“.
Участниците в Отбор А:
Никола Колев (химия, НПМГ), Александър Стаменов (биология, НПМГ), Виктор Георгиев (физика, СМГ)
Участниците в Отбор В: Айя Видас (биология, НПМГ), Филип Танчев (химия, НПМГ), Йордан Петков (физика, Американски колеж, София)



