Национална природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов"

СРЕБЪРНИ МЕДАЛИ ЗА НПМГ ОТ ЕВРОПЕЙСКО СЪСТЕЗАНИЕ ПО НАУКИ

Със сребърни медали се завърнаха ученици от НПМГ от Европейската олимпиада по експериментални науки EOES 2026, която се проведе преди броени дни в Лунд, Швеция.

Състезанието е отборно, като във всеки тим участват по един биолог, химик и физик. И в двата български отбора имаше възпитаници на НПМГ.

В първия отбор участие взеха Александър Стаменов от 10. Д клас и Никола Колев от 9. Г клас, а във втория – Айя Видас от 11. Д клас и Филип Танчев от 10. Г клас.

Те премериха знания и умения с участници от 23 държави, които се вкючиха с 46 отбора.

Състезанието обхващаше практически задачи по физика, химия и биология. Участниците изследваха захарни разтвори, процеси на фотосинтеза и ензимна активност. Те извличаха захар от цвекло, а след това чрез фотометричен анализ определяха нейния вид. Във втория кръг задачите бяха посветени на водата и нейното пречистване. Учениците прилагаха различни аналитични и изследователски техники, сред които спектрофотометрия, микроскопия, гравиметрия, титруване, поляризационни и оптически измервания.

Ръководители на българските отбори бяха доц. д-р Христина Андреева и гл. ас. д-р Калина Пачеджиева от СУ „Св. Климент Охридски“, както и Владимир Цветков от ЧСУ „Роналд Лаудер“.

Участниците в Отбор А:

Никола Колев (химия, НПМГ), Александър Стаменов (биология, НПМГ), Виктор Георгиев (физика, СМГ)

Участниците в Отбор В: Айя Видас (биология, НПМГ), Филип Танчев (химия, НПМГ), Йордан Петков (физика, Американски колеж, София)